Uzależnienia współcześnie – jak wygląda ten problem?

Obecnie mówimy coraz częściej o uzależnieniach, dlatego mogłoby się wydawać, że ten problem jest znany i zrozumiały. Wiele osób myśli, że problem dociera do szerokiego grona ludzi. W praktyce niestety jest inaczej ponieważ działania jakie wiążą się z walką z nałogami są ograniczone, albo nie ma ich żadnych. Wszelkie instytucje publiczne społeczne nie podejmują żadnych konkretnych działań. Niekiedy posłuchać można również rozmów o tym jak bardzo szkodliwe są uzależnienia, pojawiają się głosy ubolewania, ale również te same osoby, które o tym mówią nie robią nic w kierunku pokonania tych problemów. Osoba uzależniona oczywiście nigdy nie przyzna się do swoich problemów dlatego właśnie bierność jest tutaj zła i może powodować, że uzależnienia się rozwijają.

Taką bezdyskusyjną sprawą będzie to, że uzależnienie powoduje skutki psychiczne, fizyczne i dlatego warto podejmować nieco szerzej ten właśnie temat.

Ogólnie o uzależnieniach

Uzależnienie to pojęcie, które nie jest definiowane w encyklopediach, leksykonach czy dokumentach Kościoła, tak samo jak nie znajdziemy definicji słowa nałóg. Warto więc zwrócić się do słowa angielskiego addiction, które to słowo wywodzi się z łacińskiego addictus i to słowo w starożytnym Rzymie oznaczało osobę, która była oddana wierzycielowi za długi, których nie była w stanie spłacić. Oznaczało to, że był to pewien stan ubezwłasnowolnienia.

Uzależnienie ze względu na negatywne skutki już dość dawno było tematem różnorakich studiów psychologicznych, biologicznych i społecznych. Zawsze było podkreślane, że ten temat jest bardzo szeroki i uzależnienie wynikać może z różnorakich środków między innymi z alkoholu, nkotyny, seksu, hazardu i wielu innych środków, które mogą negatywnie wpływać na nasz organizm. Uzależnienie ma to do siebie, że działa wolno, ale bardzo skutecznie i będzie nas ubezwłasnowolniać w silny sposób. W wielu przypadkach jedyną szansą na jego pokonanie będzie dobra prowadzona odpowiednio psychoterapia.

Współcześnie takim coraz częściej spotykanym problemem, jeśli chodzi o uzależnienia będzie siecioholizm, który związany jest z kompulsywnym używaniem internetu bez samokontroli. To poważny problem dotyczący wielu młodych osób. Takie osoby uzależnione od internetu spędzają w sieci wiele godzin najczęściej na czatach, grach online, portalach społecznościowych czy grupach dyskusyjnych. Zaburzeniu będzie również ulegał ich rytm dnia, co sprawia, że nie funkcjonują takie osoby normalne. Najczęściej właśnie ludzi spotkać będzie można w sieci w godzinach nocnych i to właśnie znak, że może być problem z uzależnieniem od internetu.

Nadal jednak najczęściej spotykane jest uzależnienie od alkoholu, które również dotyczyć będzie wielu osób i jest poważnym problemem. Przede wszystkim powoduje ono uczucie pozornej przyjemności, dlatego, gdy ta przyjemność mija chce się wracać do picia, by znów ją odzyskać. Alkohol sieje również spustoszenie w naszym organizmie i powoduje wiele poważnych problemów ze zdrowiem, które potem trudno będzie pokonać.

Zobacz więcej na: uzaleznionyodsieci.pl

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *