Srebrne sztabki i moneta bulionowa, czyli o dywersyfikacji portfela inwestycyjnego

Zakup złota to od lat jedna z najpewniejszych inwestycji. Na dłuższą metę warto jednak zdywersyfikować swój portfel inwestycyjny, wybierając srebro. Dlaczego właśnie ten kruszec?

Po pierwsze – srebro jest tańsze niż złoto, dzięki czemu można inwestować mniejsze kwoty, nawet te poniżej 1000 zł. Po drugie – srebro można łatwiej odsprzedać niż złoto, ponieważ srebrne sztabki są zdecydowanie tańsze niż złote, podobnie sprawa wygląda z monetami bulionowymi. Po trzecie – światowe zasoby srebra są na wyczerpaniu, a trzeba podkreślić, że kruszec ten ma szerokie zastosowanie, m.in. w przemyśle, tak więc ma duży potencjał wzrostowy.

Srebrna sztabka czy moneta bulionowa?

Dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę na rynku metali szlachetnych, polecanym rozwiązaniem jest zakup srebrnych monet bulionowych, a to ze względu na to, że są powszechnie dostępne, a ich ceny są też niższe niż np. ceny złota. Dokonując zakupu, warto jednak pamiętać o tym, żeby wybierać wśród tych najpopularniejszych monet (m.in. Kanadyjski Liść Klonowy czy Australijski Kangur), ponieważ dzięki temu, że są rozpoznawalne, inwestycja jest bezpieczniejsza. Co więcej, zwykle kupując monety u dilerów, jest się ich pierwszym właścicielem, dzięki czemu łatwiej jest je w przyszłości odsprzedać.

Srebrne sztabki z kolei to raczej wybór dla osób, które chcą zainwestować większe kwoty pieniędzy w srebro fizyczne. Warto podkreślić, że ceny sztabek są jednak w tym przypadku tańsze niż monet bulionowych, co wiąże się z niższymi kosztami produkcji. Przed zakupem należy pamiętać, żeby sprawdzić, czy kruszec posiada swój numer oraz oznaczenie określające m.in. wagę i próbę. Najbardziej renomowanymi producentami sztabek srebra są: Umicore i Argor Heraeus.

Przechowywanie srebra

Jednym z najbezpieczniejszych miejsc, w których można przechowywać srebrne sztabki jest zlokalizowany w Zurychu pozabankowy skarbiec – Loomis. Posiada nie tylko indywidualne skrytki, ale również daje swoim klientom możliwość zakupu srebra w szwajcarskiej strefie bezcłowej.

Srebro fizyczne – co wybrać?

Zakup srebra to inwestycja w przyszłość. Jeśli posiadasz mniejsze oszczędności, warto abyś zainwestował je w monety bulionowe, które mogą być również atrakcyjnym prezentem dla najbliższych. Jeśli myślisz o dywersyfikacji swojego portfela inwestycyjnego, a inwestycje w kruszce nie są dla Ciebie nowością, zdecydowanie lepiej wybrać sztabki, które skutecznie zabezpieczą Twój majątek.

 

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *