Lepiej inwestować w fundusze niż w lokaty

Zeszły rok był pozytywny dla inwestujących w fundusze. Było to wywołane ożywieniem na rynku finansowym. Jednym z wyznaczników były również inicjatywy Europejskiego Banku Centralnego mające na celu zwiększenie dynamiki w sektorze bankowym.

Ujawniane w ubiegłym roku dane makroekonomiczne, które pojawiały się zarówno na świecie, jak i z Polski, również miały wpływ na sprzyjającą koniunkturę funduszy. W szczególności na plusie wyszli posiadacze funduszy należących do małych i średnich firm. Akcje tych spółek cieszyły się największym powodzeniem. W pierwszej połowie 2012 roku ich indeksy wzrastały sukcesywnie o ok. 10% w każdym miesiącu. Do najatrakcyjniejszej kategorii funduszy zaliczały się te, które inwestują w akcje polskich małych i średnich podmiotów gospodarczych, a ówczesna stopa zwrotu była na poziomie 6,2%.

Inaczej wyglądała sytuacja w przypadku funduszy inwestycyjnych dużych przedsiębiorstw, które przyniosły znacznie mniejsze zyski na średnim poziomie 2,6%. Porównując do małych i średnich spółek wartości cen jednostek funduszy dużych korporacji spadły.

Jeżeli chodzi o fundusze o małym stopniu ryzyka także one mogły się pochwalić dobrymi wynikami. Wycena jednostek funduszy polskich obligacji skarbowych wzrosła o 0,8%, a średnia stopa zwrotu tych funduszy osiągnęła od 2% do 2,2%. Rocznie stanowi to ok. 7%. Podsumowując inwestycje w fundusze zapewniały znacznie większy zysk niż np. lokowanie pieniędzy na 12 miesięcznej lokacie w banku.

HotPress.com.pl

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *