Kto musi kupić nową kasę fiskalną?

Wraz z początkiem października 2013 roku będą obowiązywać nowe reguły drukowania paragonów fiskalnych. Otóż taki dokument będzie musiał mieć obowiązkowo oznaczenie „paragon fiskalny”, opisywać uzyskane rabaty oraz podawać numer NIP konsumenta, gdy o to poprosi.

Sprostanie nowym wymaganiom nie będzie możliwe przy użyciu dawnych wersji urządzeń rejestrujących, które nadal są wykorzystywane w większości polskich sklepów. Jak zapewnia Ministerstwo Finansów, największe bariery techniczne mogą wynikać z wprowadzania do danych paragonu numeru identyfikacji podatkowej nabywcy. Nie oznacza to, że starsze urządzenia muszą zostać koniecznie zamienione na nowe. Po 1. października nie dopilnowanie tego obowiązku nie będzie narażone na sankcję pieniężne. Starsze, ale dobrze działające kasy fiskalne będzie można wykorzystywać do całkowitego zużycia.

Zmianie nie ulegnie konieczność odpowiedniego opisywania produktów na paragonach. Oznacza to, iż ich charakterystyka musi być jasna i pozwalać nabywcy na identyfikację towarów. Niestety niejednokrotnie zmiany, które mają uprościć procedury podatkowe, tylko je utrudniają i tworzą dodatkowe wydatki dla biznesmenów.

HotPress.com.pl

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *