Jakie są skutki zlikwidowania lokat dziennych?

Jeszcze kilka lat temu prawie wszystkie banki w Polsce miały w swojej ofercie lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek. Jednak tego rodzaju depozyty zaprzestały chronić ich zwolenników przed 19% podatkiem od zysków kapitałowych. Komisja Nadzoru Finansowego w 2013 roku uporała się z problemem likwidując depozyty antypodatkowe.

Lokaty z kapitalizacją dzienną były korzystnym rozwiązaniem dla osób, które chciały inwestować w sposób sprawdzony i bez konieczności płacenia tzw. podatku Belki. Wraz z likwidacją wyżej opisanych lokat większość klientów była zmuszona poszukiwać nowych miejsc, aby ulokować swoje środki. Ci, którzy obawiając się większego ryzyka inwestują pieniądze w lokaty zwykłe. Realizując takie rozwiązanie muszą liczyć się z mniejszym zyskiem, ponieważ dają one zarobić niż nieistniejące już depozyty. Przed zniesieniem lokat dziennych banki skupiły się przede wszystkim na zachowaniu oszczędności, które zostały wniesione przez klientów na formę oszczędności z dzienną kapitalizacją. Rynek uniknął wojny depozytowej, ponieważ terminy zapadalności inwestycji antypodatkowych były rozciągnięte w czasie na kilka miesięcy. Ostatecznie jednak mijał on 31 marca ubiegłego roku.

Instytucje finansowe, które zaniechały poinformowania klientów o zmianach i umożliwiły tworzenie lokat z terminem zapadalności przypadającym po 31 marca, mogły być przygotowane na to, że niektórzy klienci mogli żądać po tym terminie zamknięcia lokat bez starty naliczonych odsetek.

Joanna Walerowicz
www.bweek.pl

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *