Jakie dochody okazjonalne są zwolnione z opodatkowania?

W Polsce często odbywają się różnorodne kiermasze i dożynki. Gospodynie domowe sprzedają swoje ciasta, a rzemieślnicy rzeźby przez nich wytworzone. Czy muszą oni kupić kasę rejestrującą?

Zgodnie z prawem każda sprzedaż powinna zostać ewidencjonowana przy użyciu kasy fiskalnej, aby łatwo było określenie odpowiedniej wartości podatku. W kwestii sprzedaży okazjonalnej podatnicy mogą pominąć ową konieczność.

Jeśli dochód z prowadzonej aktywności zarobkowej nie przekroczy kwoty 20 tysięcy złotych to można zastosować tak zwaną uproszczoną ewidencję, która nie nakazuje nabycia kasy rejestrującej. Pamiętajmy, iż ta ulga nie ma zastosowania dla sprzedaży alkoholu. Ze scharakteryzowanej możliwości korzystają najczęściej biznesmeni na małą skale, którzy w ten sposób unikają dużych wydatków na początku działalności. Jednakże brak kasy rejestrującej nie zwalnia z obowiązku zapłacenia podatku z powodu uzyskanego dochodu podczas festynu czy kiermaszu.

W praktyce wiejskie koła gospodyń nie muszą uiszczać tych kwot, ponieważ rozporządzenie Ministra Finansów dopuszcza pewne ulgi w tym sektorze. Gdy uzyskany dochód zostanie przeznaczony na zadania statutowe danego stowarzyszenia nie jest on objęty prawem podatkowym. Ważne jest więc rzetelne scharakteryzowanie zakresu zadań wykonywanych przez koło gospodyń, by nie płacić podatku.

HotPress.com.pl

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *