Jak wygląda problem uzależnień współcześnie?

Należy powiedzieć, że uzależnienie jest tematem, o którym dużo będzie się mówić. Dlatego pojawia się wrażenie, że waga tego problemu będzie rzeczywiście zrozumiała dla szerokiego kręgu społeczeństw i będzie także traktowany on z dużą powagą. Z drugiej strony pojawiają się takie sytuacje, że próby przeciwdziałania tym zjawiskom prze państwowe organy sa minimalne, albo wcale ich nie ma. Pojawiają się dyskusje, w których każdy mowi o tym, ze uzależnienia są szkodliwe, ale w praktyce jedynie ubolewa się nad tymi zjawiskami a nic się nie robi. Wiele osób takich nawet sama przyczynia się do rozszerzania się uzależnień. Nie ma więc szans na walkę z uzależnieniami. Omówienie tego tematu będzie się wydawać wskazanym.

Przede wszystkim jest to problem społeczny, który nie będzie definiowany w Encyklopedii Powszechnej PWN, nie pojawia się także w Katechizmie Kościoła Katolickiego czy leksykonach. Nie mamy również w naszym języku definiowanego słowa nałóg.

Wskazanym jak się zdaje będzie zwracać uwagę na to jak to słowo kształtuje się w jezyku angielskim i jaką ma etymologię. Będzie to słowo addictiom, które pochodzi od łacińskiego addictus co w Starożytnym Rzymie oznaczalo, że człowiek oddany był decyzją sądu w niewolę wierzycielowi w zamian za długi, których nie był w stanie spłacać. Uzależnienie jest rzeczywiście istotnym problemem społecznym, który ma wiele negatywnych skutków. Było to od dawna tematem studiów psychologicznych oraz biologicznych czy socjologicznych prac. Podkreśla się, że problem jest złożony i jest także wiele różnych źródeł uzależnień.

Obecnie do uzależnień zaliczamy między innymi problemy takie jak alkoholizm, narkomania, zaburzenia odżywiania, lekomania, siecioholizm, pracoholizm, nikotynizm, narcyzm, hazard. Nalogi mają to do siebie, że działają na nas wolno ale bardzo skutecznie i uwolnić się od nich będzie nam bardzo trudno. Często jednym rozwiązaniem będzie wyłącznie dobrze prowadzona psychoterapia.

Siecioholizm to nieklasyfikowana jednostka zaburzen psychicznych, na które składać się będą kwestie takie jak kompulsywne używanie internetu noszące znamiona patologii. Osoby, u których stwierdza się uzależnienie od internetu swój czas będą spędzać przede wszystkim na czatach forach i portalach społecznościowych. Jednocześnie charakterystyczne jest to, że u tych osób pojawia się poważne zaburzenie normalnego rytmu dnia. W sieci widać to szczególnie, ponieważ nocami są tam zawsze te same osoby.

Siecioholizm to jednostka zaburzeń psychicznych, która nie jest klasyfikowana. Choroba alkoholowa jest natomiast ta, która, gdy chodzi o uzależnienia najczęściej się pojawia. Będzie formą poważnego uzależnienia i jest szczególnie często spotykana. Charakteryzuje się tym, że występuje u nas poważna utrata kontroli nad spożywaniem alkoholu. Jeśli będzie spożywany w dużych ilościach, człowiek będzie odczuwał pozorna przyjemnośc. Jednocześnie prowadzi on do poważnych zmian w mózgu i wielu zniszczeń, których charakter będzie trwały, dlatego ten nałóg wpływa na wiele problemów ze zdrowiem.

Zaprazamy na stronę: dawid-pajak.pl

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *