Jak wybrać idealny klimatyzator do biura?

Upalne dni w pracy nie należą ani do najprzyjemniejszych, ani do najbardziej wydajnych. Aby zapewnić pracownikom komfort, warto zainstalować w biurze klimatyzator. Pozwoli on obniżyć temperaturę w pomieszczeniu i pozbyć się wrażenia duszności i braku powietrza. Dzięki temu urządzeniu przebywanie w biurze stanie się przyjemniejsze, a dobre samopoczucie pracowników pozytywnie wpłynie na jakość wykonywanej przez nich pracy.

Jaka temperatura sprzyja pracy?

Skuteczna i wydajna praca wymaga odpowiednich warunków. Oprócz odpowiednio przygotowanej przestrzeni oraz ciszy sprzyjającej skupieniu koniecznie należy uwzględnić także kwestię komfortu cieplnego. Na wspomniany komfort ma wpływ kilka elementów: wymiana powietrza, wilgotność i temperatura. Przykładowo, w pomieszczeniu biurowym ze stanowiskami komputerowymi temperatura powietrza powinna wahać się od 20-24°C zimą do 23-26°C latem. Wilgotność względna musi mieścić się natomiast w przedziale od 40 do 60%. Takie właśnie warunki gwarantują nam dobre samopoczucie. Aby je osiągnąć, konieczne jest wyposażanie biura w klimatyzator, grzejniki oraz opcjonalnie nawilżacz powietrza.

Rodzaje klimatyzatorów

Decydując się na zakup klimatyzatora, warto zapoznać się z różnymi rodzajami urządzeń. Klimatyzatory kompaktowe składają się z pojedynczej jednostki – mogą być przenośne lub zamontowane na stałe. Klimatyzator przenośny możemy ustawić tam, gdzie w danym momencie potrzebujemy ochłodzić powietrze – warunkiem koniecznym jest obecność okna, przez które wyprowadzamy elastyczną rurę. Urządzenia mobilne charakteryzują się stosunkowo niewielką wydajnością, natomiast ich dużą zaletą jest przystępna cena. Klimatyzatory ścienne typu split to najpopularniejsze rozwiązanie w biurach. Składają się one z jednostki wewnętrznej oraz jednostki zewnętrznej. Wyróżnić można kilka wariantów tego urządzenia na podstawie lokalizacji jednostki wewnętrznej. Klimatyzatory ścienne przeznaczone są do montażu na ścianie; urządzenia przypodłogowo-sufitowe przystosowane są do zainstalowania na ścianie, na podłodze, na suficie. W suficie podwieszanym umieścić można klimatyzator kasetonowy. Nad sufitem podwieszanym znajdzie się natomiast miejsce na klimatyzator kanałowy. W biurach składających się z kilku pomieszczeń warto zdecydować się na zastosowanie klimatyzatora multisplit. Zbudowany jest on z jednej jednostki zewnętrznej, podłączonej do kilku modułów wewnętrznych, rozmieszczonych w poszczególnych pomieszczeniach biurowych – takie rozwiązanie będzie znacznie bardziej praktyczne i ekonomiczne niż instalowanie kilku osobnych systemów typu split.

Jak dobrać urządzenie do pomieszczenia?

Wybierając klimatyzator do biura musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Po pierwsze: ile pomieszczeń chcemy schłodzić? Po drugie: jakiej wielkości są to pomieszczenia? Od kubatury wnętrza zależy bowiem jak wydajne urządzenie poradzi sobie z chłodzeniem powietrza. Po trzecie: ile osób pracuje w biurze i czy znajdują się w nim urządzenia emitujące ciepło? Po czwarte: ile możemy przeznaczyć miejsca i gdzie chcemy zamontować klimatyzator? I wreszcie po piąte: jaką kwotę możemy przeznaczyć na urządzenie i jego serwisowanie?

Wybierając klimatyzator do biura, warto pamiętać, że nie jest to tylko jednorazowy wydatek. Konieczne jest także regularne czyszczenie urządzenia. Warto wybrać model sprawdzony, wysokiej jakości, tak aby długo cieszyć się komfortem cieplnym w pracy.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *