Jak przenieść kredyt do innego banku?

Chociaż możliwość przeniesienia kredytu gotówkowego wiąże się bardzo często z uzyskaniem o wiele bardziej atrakcyjnych warunków spłaty takiego zobowiązania, to nadal niewielu Polaków z tej opcji korzysta. Warto wiedzieć, że jest to możliwe, a cała procedura takiego zabiegu nie jest skomplikowana. Jeśli posiadasz kredyt gotówkowy, to temat, którym powinieneś się zainteresować.

Kiedy refinansowanie kredytu jest dobrą opcją dla kredytobiorcy?

Przeniesienie zobowiązania finansowego z jednego do drugiego banku nazywane jest refinansowaniem. To operacja, zgodnie z którą kredyt gotówkowy jest spłacany w banku pierwotnym przez drugi bank. Wtedy zobowiązanie przechodzi do innej instytucji i od tej pory to z nią kredytobiorca zostaje związany umową.

O refinansowaniu kredytu warto pomyśleć na pewno wtedy, gdy zobowiązanie zaciągane było już jakiś czas temu. Aktualne oferty banków są z reguły o wiele bardziej korzystne niż te sprzed kilku lat.

Kredyt gotówkowy na lepszych warunkach

Sami kredytobiorcy potwierdzają, że myślą o przeniesieniu zobowiązania finansowego do innego banku, kiedy:

– raty spłacanego zobowiązania są zbyt wysokie,

– marża kredytu jest o wiele wyższa niż w innym banku,

– jakość obsługi banku pozostawia wiele do życzenia,

– zainteresuje ich oferta innego banku.

W pierwszej kolejności kredytobiorca powinien starać się renegocjować warunki kredytowe w banku, w którym zaciągnął zobowiązanie. Dopiero wtedy, gdy te zakończą się niepowodzeniem, powinien pomyśleć o przeniesieniu kredytu do innej instytucji.

Formalności związane z przeniesieniem kredytu

Kredytobiorca powinien porównać wstępne oferty i wybrać się do tych oddziałów banków, które proponują lepsze warunki spłaty istniejącego zobowiązania. Przeważnie to nowy bank zajmuje się całą procedurą przeniesienia kredytu. Operacja tego rodzaju trwa maksymalnie kilka dni.

Należy wziąć pod uwagę, że bank, do którego przenoszone jest zobowiązanie, będzie sprawdzał zdolność kredytową kredytobiorcy. Oprócz dokumentu tożsamości będzie więc niezbędne zaświadczenie o dochodach. Zostanie też dokładnie sprawdzona historia kredytowa w BIK.

Co warto mieć na uwadze, przenosząc kredyt gotówkowy do innego banku?

Okazuje się, że taka operacja nie zawsze jest opłacalna. Nowy bank może pobierać wysoką prowizję za uruchomienie zobowiązania. Całkowite koszty będą więc różnić się nieznacznie. Trzeba też zwrócić uwagę na ograniczenia, jakie stawia bank macierzysty – w umowie może być zapis o kosztach, jakie musi ponieść kredytobiorca za wcześniejszą spłatę kredytu.

Nie zawsze oferta innego banku jest lepsza. Może okazać się, że miesięczne raty rzeczywiście są niższe, ale wydłuża się za to okres trwania umowy kredytowej, przez co kredyt gotówkowy okaże się finalnie droższy. Nowy bank może też nie cieszyć się dobrą opinią, kiedy pod uwagę weźmiemy jakość obsługi klienta.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *