Jak oszczędzać na lokacie bankowej?

Lokata bankowa jest jednym z najbezpieczniejszych sposobów oszczędzania pieniędzy. Klient już na samym początku dostaje informację o końcowym zysku. Oczywiście wszystko zależy od konkretnej oferty. Są bowiem lokaty bankowe ze zmiennym oprocentowaniem i to wówczas traci się możliwość przewidzenia w przyszłości spodziewanego zysku. Tak czy owak lokata jest bezpieczną formą. Wymaga jedynie wpłacenia do depozytu określonej kwoty, by za to spodziewać się konkretnych zysków. Bank za zrzeczenie się na podany czas praw do własnej gotówki wypłaca prowizję, która stanowi dla klienta zysk od zdeponowanych pieniędzy.

Oprocentowanie lokat

Głównym czynnikiem wpływającym na atrakcyjność danej oferty jest oprocentowanie lokat. To od jego wysokości zależą przyszłe zyski. Oprocentowanie może być stałe i zmienne. Stałe nie może ulec zmianom w trakcie trwania danej lokaty zaś zmienne jest czułe na wahania poziomu stóp procentowych. Stałe oprocentowanie korzystnie jest zawierać, gdy lokata pracuje na wysokim procencie jednak przewidywania rynkowe wskazują, że w najbliższym czasie oprocentowanie lokat bankowych zacznie spadać.

Zmienne oprocentowanie lokat warto jest zawierać, gdy rynek finansowy ulega częstym zmianom a obecny poziom stóp procentowych kształtuje się na bardzo niskim poziomie. Zazwyczaj w takich sytuacjach planowane jest podwyższenie stóp procentowych, co z pewnością korzystnie wpłynie na zyski z lokat. W tego typu sytuacjach nie warto blokować się długoterminowymi lokatami bankowymi oraz usztywniać zawieraniem umów ze stałym oprocentowaniem. Korzystne spekulacje powinny wpłynąć na naszą elastyczność. Dlatego w takich sytuacjach należy zawierać krótkoterminowe umowy depozytowe i to ze zmiennym oprocentowaniem.

Aby zakładać najlepsze lokaty należy także dobrze poznać aktualne oferty banków związane z lokatami bankowymi. Dużą pomocą przy porównywaniu lokat są ich rankingi. To specjalne strony w internecie, które zestawiają w jednym miejscu masę aktualnych ofert. Dzięki temu w prosty sposób można prześledzić wiele propozycji i dokonać najtrafniejszego wyboru.

Oszczędzanie na lokacie potrafi wygenerować naprawdę spore zyski. Trzeba tylko zawrzeć umowę na korzystnych warunkach i maksymalnie dopasowaną do własnych potrzeb i zdolności finansowych. Niezmiernie ważna jest także kondycja polskiej gospodarki. To od niej w dużym stopniu zależy polityka pieniężna państwa i poziom stóp procentowych, który rzutuje na wysokości oprocentowania lokat bankowych.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *