Jak efektywnie oszczędzać energię cieplną?

Według zrealizowanego ostatnio sondażu aż 85% Polaków wyraża chęć oszczędzania energii cieplnej. Niestety w rzeczywistości nie każdy potrafi skutecznie zaoszczędzić i równocześnie zmniejszyć opłaty za jej zużycie.

Najistotniejszymi warunkami, które powodują zmniejszenie zużycia energii są: przystosowane budownictwo oraz używanie nowoczesnych urządzeń grzewczych. Obniżenie temperatury o 1°C ograniczy zużycie ciepła o 6%. Badania wskazują, że większość Polaków zgadza się z tym, że trzeba oszczędzać energię cieplną i tym samym dbać o środowisko naturalne oraz zakręcać grzejniki w trakcie wietrzenia pomieszczenia, aby ciepło nie wydostawało się na zewnątrz. Jednak bilans wskazuje również, że ponad połowa badanych nie umie regulować temperatury w swoich mieszkaniach i domach ponieważ nie mają technicznie przystosowanych do tego grzejników lub po prostu nie używa termostatów przeznaczonych do regulacji ciepła. W wielu przypadkach nasze mieszkania są przegrzewane, ponieważ nadal zamontowane są w nich grzejniki starego pochodzenia z zaworami, które można wyłącznie odkręcać i zakręcać. Często są nie w pełni sprawne i w konsekwencji kaloryfery wykorzystują całą swoją moc grzewczą.

Wyjściem z sytuacji, które przynoszą znaczne oszczędności energii, a co za tym idzie pieniędzy, jest stosowanie nowoczesnej regulacji termostatycznej. Posiadanie precyzyjnie zaprogramowanych termostatów pozwoli na sterowanie pracą grzejnika według indywidualnych preferencji. Kolejnym sposobem na produktywniejsze zużywanie energii jest budowanie energooszczędnych budynków i ich przystosowanie. Najlepszy efekt będzie jednak wtedy, gdy zwrócimy uwagę na temperaturę panującą w naszych domach i zaczniemy oszczędzać energię, którą zużywamy na co dzień.

HotPress.com.pl

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *