Mobbingiem jest notoryczne traktowanie zatrudnionych w sposób nieetyczny i wrogi. Napawanie lękiem zatrudnionego czy różnorodne groźby są powszechne w firmach. Obecnie wiele osób podejmuje pracę w oparciu o umowę zlecenie. Czy w takim wypadku są oni objęci ochroną przed powyższym postępowaniem?
Regulacja dotycząca mobbingu zawarta jest w Kodeksie Pracy, więc odnosi się do podmiotów świadczących pracę w oparciu o umowę o pracę, wyboru, powołania czy mianowania. Tymczasem umowa zlecenie jest kontraktem cywilnoprawnym, co za tym idzie obowiązuje ją Kodeks Cywilny.
Mobbing ma charakter naruszania dóbr osobistych, a prawo broni przed takim zachowaniem. Także niezależnie od tego czy jest to umowa o pracę czy zlecenie mamy prawo dochodzić odszkodowania.
W praktyce zleceniobiorca może wystąpić z pismem do sądu w ramach ochrony własnego dobra. Trzeba jednak wiedzieć, że jednorazowa lub konstruktywna krytyka nie jest zaliczana do mobbingu. Żeby o nim mówić, musimy mieć do czynienia z postępowaniem ciągłym i długotrwałym.
HotPress.com.pl