Ile zapłacimy za nowe mieszkanie w Poznaniu?

Poznański rynek mieszkaniowy rozwija się dynamicznie. To piąty pod kątem wielkości rynek mieszkań w kraju, gdzie w ciągu ostatniej dekady do użycia oddano ponad 40 tysięcy nowych mieszkań oraz domów. Z jakimi kosztami zakupu własnego „M” musimy liczyć się teraz?

Osoby, które szukają dla siebie mieszkania w Poznaniu, do dyspozycji mają wiele różnych nieruchomości. To zarówno niewielkie kawalerki, jak i duże mieszkania, położone mogą być w centrum albo na obrzeżach. Zdecydowanie największym powodzeniem cieszą się lokale mające od 40 do 60 metrów kwadratowych – decyduje się na nie około połowa kupujących. 1/4 obrotu to lokale mniejsze od 40 metrów kwadratowych, z kolei co piąta transakcja dotyczy mieszkań mających o 60 do 80 metrów kwadratowych.

W ciągu ostatnich lat nowe mieszkania w Poznaniu nieco zdrożały, ale i tak ceny te są konkurencyjne, gdy spojrzymy chociażby na Kraków czy Warszawę. W pierwszym kwartale 2017 roku średnia cena za lokal z rynku pierwotnego to 318 124 złotych, podczas gdy za mieszkania na rynku wtórnym zapłacimy średnio 272 994 złotych.

Najwięcej zapłacimy za mniejsze mieszkania. W pierwszym kwartale 2017 roku metr kwadratowy w mieszkaniach do 35 metrów kwadratowych wyniósł 5864,87 złotych. Z kolei za mieszkanie mające od 40 do 60 metrów kwadratowych zapłacimy już około 5701,54 za metr kwadratowy. W przypadku mieszkań mających powyżej 100 metrów kwadratowych cena spada już poniżej 5000 złotych i wynosi dokładnie 4736,79 złotych za metr kwadratowy.

Oczywiści, na cenę wpływa też szereg innych czynników, wśród których najważniejszy to lokalizacja – za mieszkanie położone w centrum Poznania zapłacimy o wiele więcej niż za to na obrzeżach miasta.

Ceny są zatem dość zróżnicowane, więc warto zapoznać się z nimi na stronach internetowych deweloperów lub też w portalach ogłoszeniowych, gdzie także znajdziemy oferty nowych mieszkań w Poznaniu. Nic nie zapowiada obniżek cen nieruchomości, dlatego to dobry czas, aby zdecydować się na zakup swojego własnego „M”.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *