Elektroniczna księga wieczysta – jak z niej korzystać?

Kupno mieszkania pociąga za sobą konieczność dopełnienia szeregu formalności. Jedną z nich jest sprawdzenie księgi wieczystej. Na szczęście, aby sprawdzić status prawny nieruchomości z rynku wtórnego czy złożyć wniosek o wydanie odpisu lub wyciągu z księgi wieczystej, możesz skorzystać z Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych online. Sprawdź, jak to zrobić.

Co zawierają tradycyjne i elektroniczne księgo wieczyste?

Księga wieczysta to jawny rejestr informacji na temat statusu prawnego nieruchomości. Jej zakładanie nie jest obowiązkowe, jednak stanowi zabezpieczenie interesów właściciela mieszkania i kupującego, i zwykle jest niezbędna przy sprzedaży i kupnie lokalu. Każda księga wieczysta podzielona jest na 4 działy, z których każdy przedstawia inne informacje na temat nieruchomości:

 • Dział I – opisuje dokładnie daną nieruchomość – jej adres, powierzchnię, lokalizację oraz spis praw i obowiązków związanych z posiadaniem nieruchomości (także udział w częściach wspólnych nieruchomości);
 • Dział II – podaje, kto jest właścicielem nieruchomości. W przypadku kilku właścicieli określa też ich udziały;
 • Dział III – opisuje prawa, ograniczenia i obciążenia nieruchomości. Jeśli na lokalu ciąży np. prawo służebności lub widmo egzekucji, będzie to zapisane w tym dziale;
 • Dział IV – tutaj znajdują się wpisy ustanowionych hipotek, na przykład po zaciągnięciu kredytu hipotecznego.

Niegdyś księgi wieczyste prowadzone były w formie teczek, które zawierały wszystkie niezbędne dane. W 2003 roku zaczęto pracę nad przenoszeniem ksiąg wieczystych do elektronicznego systemu. Minister Sprawiedliwości utworzył Centralną Informację Ksiąg Wieczystych, a w roku 2010 oddał do użytku system, który umożliwia dostęp do Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych. Dzisiaj, posiadając numer księgi wieczystej danej nieruchomości, możemy sprawdzić ją na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości: www.ekw.ms.gov.pl.

Każda elektroniczna księga wieczysta zawiera te same informacje, co księga tradycyjna i zachowuje podział na 4 działy. Warto o tym pamiętać podczas zakupu mieszkania.

Jak sprawdzić księgę wieczystą?

Każda księga wieczysta online posiada indywidualny numer, na który składa się:

 • kod wydziału Sądu Rejonowego, który prowadzi księgę,
 • numer księgi wieczystej prowadzonej w starym systemie, uzupełniony o taką ilość zer, aby ciąg cyfr składał się z ośmiu znaków,
 • jednocyfrowy numer kontrolny.

Aby sprawdzić księgę wieczystą, należy na stronie www.ekw.ms.gov.pl/ wybrać pole „Przeglądanie księgi wieczystej”. Pojawią się puste pola do uzupełnienia:

 • z listy w okienku nr 1 należy wybrać miejscowość, w której znajduje się nieruchomość – automatycznie pole uzupełni się kodem Sądu Rejonowego;
 • w środkowym okienku należy wpisać numer księgi wieczystej, który automatycznie uzupełni się o odpowiednią ilość zer. Jeśli nie znasz numeru księgi, możesz skontaktować się z Wydziałem Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego okręgu, w którym znajduje się nieruchomość i poprosić o taki nr lub dalsze instrukcje;
 • ostatnie okienko musi zostać uzupełnione o cyfrę kontrolną od 0 do 9.

Po poprawnym wypełnieniu pól możliwe będzie przeglądanie aktualnej lub zupełnej (zawierającej wpisy archiwalne) treści księgi.

Co jeszcze możesz zrobić na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości?

Oprócz tego, że możesz elektronicznie sprawdzić dowolną księgę wieczystą, Ministerstwo Sprawiedliwości umożliwiło również złożenie wniosków o wydanie z Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych następujących dokumentów:

 • odpis zwykły księgi wieczystej,
 • odpis zupełny księgi wieczystej,
 • wyciąg z księgi wieczystej,
 • zaświadczenie o zamknięciu księgi wieczystej.

Istnieje możliwość samodzielnego wydruku dokumentów lub dostarczenia ich drogą pocztową. Dokumenty wydrukowane samodzielnie mają pełną moc prawną. Za wszystkie z nich należy uiścić opłatę w wysokości 20-30 zł.

Zanim podpiszesz wszystkie umowy i sfinalizujesz transakcję, pamiętaj, aby dokładnie przeanalizować księgę wieczystą nieruchomości.

___

Chcesz bez ryzyka dobrze wybrać mieszkanie, zmieścić się w budżecie i mieć wszystko w jednym miejscu? Będziesz zaskoczony, jakie to proste! Skorzystaj z narzędzia NAVIDOM!

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *