Dom z izolacją to dom oszczędny

Odpowiednie ocieplenie naszego domu jest niezbędne, by było to miejsce, w którym będzie nam się wygodnie mieszkało, a przede wszystkim będzie nam ciepło nawet w najchłodniejsze dni. Mowa tutaj przede wszystkim o kategorii komfortu termicznego, czyli odczuwalnej temperatury i ogólnego błogostanu. Jest to problem szczególnie w zimie, w czasie mrozów, kiedy zużywamy bardzo dużo energii na uzyskanie odpowiednich temperatur. Odbywa się to z oczywistymi stratami dla środowiska, ponieważ energia wykorzystywana do ogrzewania budynków czerpana jest najczęściej ze spalania kopalin, a te nie tylko powodują zanieczyszczenie powietrza, ale spalane są w procesach wyjątkowo nieefektywnych. Poprzez odpowiednią termoizolację zmniejszamy ilość potrzebnej do ogrzania domu energii i do tego możemy jeszcze zabezpieczyć dom przed uszkodzeniami mechanicznymi, powiększyć jego odporność na grad i inne anomalie pogodowe, jak również sprawić, by promieniowanie UV nie uszkadzało jego konstrukcji.

Proces budowy odpowiedniej termoizolacji budynku najlepiej jest powierzyć specjalistom. Wiedzą oni, jak odpowiednio zaplanować i wykonać cały system, ponieważ uzyskanie dobrych efektów w praktyce jest stosunkowo trudnym zadaniem tym bardziej, jeśli oczekujemy, że izolacja będzie skuteczna także przez wiele kolejnych lat. Trzeba też wybrać odpowiednie materiały ociepleniowe.

Natryski PUR stają się obecnie coraz bardziej popularne wśród sposobów na ocieplanie domów. Związane jest to przede wszystkim z ich niskim współczynnikiem przenikania ciepła, co oznacza, że ściany zabezpieczone przez nie promieniują ciepło tylko w niewielkim stopniu. Oprawia się w ten sposób klimat wewnątrz budynku i bardzo łatwo jest zauważyć, że nie potrzeba aż tak dużo energii do ogrzewania budynku. Jest to szczególnie widoczne w czasie mrozów, ale kiedy temperatura wynosi kilka stopni powyżej zera, może się okazać, że dodatkowe ogrzewanie budynku w ogóle nie jest potrzebne, ponieważ skutecznie działa system zatrzymywania ciepła wewnątrz.

Stosowanie izolacji PUR to bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ nakłada się ją poprzez natryski, co pozwala skutecznie zabezpieczać już gotowe konstrukcje, na przykład na poddaszu, gdzie trudno byłoby dojść chociażby ze styropianem. Nad styropianem pianki poliuretanowe mają bardzo dużą przewagę, ponieważ tworzą jednolite powierzchnie bez mostków ciepła i potrzeba ich mniej dla tego samego efektu. Jeden centymetr pianki to 2 centymetry styropianu pod względem izolacji, a do tego nie ma mostków ciepła.

Zobacz więcej na: gedaneum.pl

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *