Darowizna na rzecz współmałżonka

Gdy jedno z małżonków posiada jakiś znaczny majątek, a drugie korzysta z niego, niekiedy wygodniejszą opcją okazuje się przekazanie części majątku. Można to zrobić za pośrednictwem darowizny, u notariusza – warto jednak wiedzieć, z czym wiąże się taka procedura, jakie są opłaty i jaką rolę gra intercyza. Oto przykład pani Katarzyny, która ma dość typowy dylemat związany z darowizną na rzecz swojego małżonka.

Pani Katarzyna ma męża. Tuż przed ślubem dziadkowie przekazali jej w spadku duży dom wraz z działką. Zamieszkała w tym domu z małżonkiem, wspólnie go wyremontowali i chcą, by był ich wspólną własnością. W jaki sposób można sprawić, by mąż pani Katarzyny został współwłaścicielem domu? Istnieją dwie drogi – poprzez wspólność ustawową lub współwłasność po część, która wymagałaby podpisania intercyzy. Którą najkorzystniej będzie wybrać i co właściwie oznacza każda z nich?

Z prawnego punktu widzenia, nieruchomość jest prywatną własnością pani Katarzyny, która odziedziczyła ją po swoich dziadkach. Jej mąż przykłada się jednak do dbania o dom, remont odbywa się ze wspólnych środków. Co więcej, współdzielenie własności mogłoby ustabilizować sytuację majątku. Końcowym efektem procesu przekazywania części domu mężowi pani Katarzyny powinno być wpisanie go jako współwłaściciela do księgi wieczystej na prawach wspólności ustawowej.

Jak przenieść coś z majątku osobistego do wspólnego?

Wszystko zależy od tego, czy małżonkowie podpisali intercyzę. To specyficzna umowa małżeńska, która wprowadza rozdzielność majątkową. Jeśli intercyza została podpisana, przekazanie majątku będzie wymagało przygotowania przez notariusza umowy darowizny połowy majątku. Taka procedura to przesunięcie majątkowe z majątku prywatnego żony do majątku prywatnego męża lub wspólnego małżonków. Każde ze współmałżonków może w takiej sytuacji rozporządzać swoją częścią majątku według własnego uznania. Jeśli małżeństwo nie spisało intercyzy, obowiązuje je ustrój wspólności majątkowej. To najczęstsza sytuacja małżeństw w Polsce. W takim przypadku najskuteczniejsza będzie darowizna nieruchomości z majątku osobistego pani Katarzyny do majątku wspólnego z mężem. Jest to sposób bardzo wiążący – taka wspólność wygasa tylko w przypadku rozwodu, separacji, śmierci lub świadomego, dobrowolnego wprowadzenia rozdzielności majątkowej.

Jak wygląda koszt tej operacji prawnej?

Przede wszystkim trzeba uiścić opłaty sądowe. Jeśli darowizna obejmowała całą nieruchomość, będzie to 200 złotych. Do tego taksa notarialna w kwocie maksymalnie 1490 złotych oraz VAT od taksy – 342,70 złotych. Z kolei jeśli darowizna wynosi połowę nieruchomości, trzeba będzie zapłacić 10-0- złotych opłaty sądowej, taksę w wysokości nie większej niż 1130 złotych oraz VAT – 259,90 złotych. W obu przypadkach ponosi się także koszt wypisów aktu notarialnego. Jedyną kwotą, która może się tu zmienić będzie taksa notariusza – istnieje górna granica, nie ma dolnej. Warto jednak przygotować się na to, że notariusz będzie chciał pobrać taksę w maksymalnej wysokości.

Zobacz więcej na: notariat.edu.pl

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *