Czy warto zaufać firmie spedycyjnej?

Będąc przedsiębiorcą mamy wiele na naszej głowie. Opłacanie wszystkich faktur, zatrudnianie pracowników czy dopilnowanie terminów dostaw. Dość dużo jak na jedną osobę, prawda? Istnieją jednak obszary działalności, które możemy zlecić firmom zewnętrznym, takie jak spedycja międzynarodowa. Dla kogoś niezorientowanego w tej materii może to być prawdziwa rzeka problemów, przez którą przejdą tylko ci najlepiej rozumiejący naturę podejmowanych działań. Zastanówmy się, jakie zalety będzie miało oddanie działań tego typu firmie spedycyjnej?

Gdy musimy przewieźć materiały lub towary, raczej nie powinniśmy podejmować ryzyka związanego z samodzielnym transportem. Kiedy brakuje nam doświadczenia w zakresie logistyki, a spedycja międzynarodowa nie leży w naszych kompetencjach, lepszy pomysłem będzie zlecenie tego innej firmie, która odpowiednio przygotuje się do całego procesu.

Dokumenty

Świat nie jest tak prosty, jak się wydaje i nie możemy po prostu wrzucić przedmiotów „na pakę”, po czym zawieść je do punktu docelowego. Wszystko musi być potwierdzone odpowiednimi dokumentami. Jeżeli skorzystamy z usług spedytora, nie będziemy musieli się tym przejmować i każdy zajmie się tym, co umie robić najlepiej: my jako przedsiębiorca zajmiemy się produkowaniem dóbr, a odpowiednimi formalnościami zajmie się profesjonalista.

Przygotowania

Po zawarciu umowy spedycyjnej, przygotowanie przesyłki do przewozu, leży po stronie zleceniobiorcy. Mówimy tutaj także o błędach dokonanych przy przygotowaniach. Wyboru środka transportu także dokonuje spedytor. To on zna się na taborze i jest w stanie optymalnie dostosować go do specyfiki przewożonego ładunku.

Ubezpieczenie

Ten, kto wie, jak wyglądają przewozy międzynarodowe, zdaje sobie sprawę z tego, że każdy ładunek bezpieczniej jest ubezpieczyć na wypadek jakiegokolwiek niepożądanego wydarzenia. Firma spedycyjna zwykle posiada preferencyjne ceny ubezpieczeń, które są znacznie niższe niż wtedy, kiedy robilibyśmy to własną rękę. Kto nie chce oszczędzać pieniędzy?

Odpowiedzialność

Jeżeli podejmiemy decyzję: tak, chcę zorganizować i wykonać proces transportu na własną rękę, musimy zrozumieć jedno: gdy stanie się cokolwiek nieoczekiwanego i dojdzie do uszkodzenia przewożonego towaru, to nikt ani nic nas nie uratuje. Nie będziemy mogli dochodzić żadnych roszczeń w związku z uszkodzeniem towaru. Jest to dla nas tylko niepotrzebny stres. Zlecając organizację przewozu spedytorowi, przenosimy na jego barki wszelką odpowiedzialność związaną z całym procesem transportu.

Przy procesie transportu, zwłaszcza tym na dalekich trasach, może dojść do wielu niepożądanych wydarzeń. Gdy nie mamy żadnego doświadczenia w tak trudnym zagadnieniu, jak transport międzynarodowy nasza niechęć do podjęcia współpracy z zewnętrzną firmą może skończyć się strasznymi skutkami. Kiedy my będziemy myśleć co zrobić w danej sytuacji, doświadczony spedytor zareaguje błyskawicznie i jego wieloletnia obecność w branży pozwoli mu na sprawne zażegnanie problemu.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *