Czy jedyny członek zarządu może świadczyć nieodpłatne świadczenie dla spółki?

Członek zarządu jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wykonujący działalność w zakresie zarządzenia nieruchomościami chce w sposób nieodpłatny wykonywać usługi na rzecz potencjalnych klientów i dzięki temu zmniejszyć koszty funkcjonowania przedsiębiorstwa. Czy na gruncie ustawy CIT usługi polegające na zarządzaniu nieruchomościami na rzecz klientów przedsiębiorstwa będzie równało się z bezpłatnym świadczeniem dla spółki?

Przedsiębiorca, który skierował to pytanie do organów podatkowych posłużył się argumentem, że na gruncie podatku CIT wskazane usługi będą dla spółki obojętne, a spowodują jedynie ograniczenie kosztów funkcjonowania działalności oraz będą wpływały na przypływ dochodu, który w następnej kolejności będzie wypłacany członkowi zarządu.

Dyrektor Izby Skarbowej nie zaakceptował tej interpretacji konstatując, że nieodpłatne świadczenie nie obliguje jego beneficjenta do świadczenia wzajemnego. Zatem w takiej sytuacji może powstać przysporzenie majątkowe, polegające na tym, że spółka nie będzie musiała zapłacić za usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami świadczonych na rzecz jej klientów?

Zatem, w rozumieniu ustawy o CIT realizowanie określonych powyżej usług jest nieodpłatnym świadczeniem, które spółka powinna traktować jako przychód i zapłacić od niego podatek dochodowy.

HotPress.com.pl

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *