Czas pracy pracowników niepełnosprawnych

W Kodeksie Pracy opisane są regulacje dotyczące czasu pracy zatrudnionych osób niepełnosprawnych. Dzięki temu mogą oni brać udział w rynku pracy.

Zgodnie z normami prawnymi czas pracy osób niepełnosprawnych nie może trwać 8 godzin w ciągu doby oraz 40 godzin tygodniowo. Zatrudniony z dużym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności nie może wykonywać obowiązków służbowych dłużej niż 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Niepełnosprawny pracownik nie może realizować obowiązków zawodowych w godzinach dodatkowych wykraczających poza wymiar pracy oraz w godzinach nocnych. Zaprezentowany wymiar czasu pracy zaczyna obowiązywać w następnym dniu po dostarczeniu pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

W trakcie dnia pracy pracownik ma zagwarantowaną 30-minutową przerwę na rozluźnienie lub gimnastykę usprawniającą, która jest wliczana w wymiar pracy. Osobom niepełnosprawnym przysługuje również dodatkowy urlop wypoczynkowy w liczbie 10 dni powszednich w roku. Prawo to jest nabywane po roku od daty orzeczenia stopnia niepełnosprawności. Dodatkowo co rok zatrudniony ma prawo do zwolnienia od pracy na okres 21 dni roboczych na uczestnictwo w turnusie rehabilitacyjnym.

HotPress.com.pl

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *