CFD: CZT DYWIDENDY SĄ WAŻNE?

Kontrakty różnic kursowych, czyli CFD (z ang. Contract for Difference) to rynek charakterystyczny, który jest wymagający i bardzo konkurencyjny, jednak daje przeciętnemu inwestorowi realne możliwości zarobienia dużych pieniędzy, niekoniecznie z dużym wkładem własnym. Jest tak m.in. dlatego, że kontrakty CFD oferują unikalne możliwości inwestycyjne, a jedną z nich jest dywidenda. Na czym polega? Czy jest istotna, czy warto się nią zainteresować? W tym artykule przybliżymy Wam dywidendy.

cfd01

Dywidenda, najprościej pisząc, to po prostu część zysku spółki kapitałowej, która przeznaczona jest dla jej wspólników i akcjonariuszy. Gra na dywidendy w pewnym sensie przypomina grę na walutach, jednak dotyczy akcji spółek i indeksów giełdowych, w tym też polskich. Dywidendy nie otrzymuje się jednak bezpośrednio o konkretnej spółki – mogą ją dostać tylko i wyłącznie właściciele długich pozycji. 80% dywidendy dopisywane jest do ich rachunku, a przypadku pozycji krótkich obciążana jest jej cała kwota.

Jak najłatwiej wytłumaczyć działanie dywidend? Jeżeli mamy długą pozycję, to w czasie pierwszego dnia notowań bez prawa do dywidendy zostanie nam doliczony zysk z dywidendy pomniejszony o 19% podatku. Krótka pozycja, w tym samym przypadku, spowoduje odjęcie od rachunku pełnej wartości dywidendy. Przy pozycji długiej dywidenda zostaje naliczana, jednak spada kurs (zatem wszystko się wyrównuje), a przy pozycji krótkiej – dywidenda zostanie odjęta od rachunku, a kurs spadnie o jej wartość. Warto jednak zaznaczyć, że kurs po skorygowaniu o dywidendę zazwyczaj szybko rośnie, co otwiera szerokie perspektywy inwestycyjne. Odrobina wyczucia giełdowego pozwoli Ci na naprawdę niezły zarobek.

PRZYKŁAD NALICZANIA DYWIDEND

Jesteśmy w posiadaniu długiej pozycji na 100 lotów w dniu, w którym przysługuje nam prawo do wypłaty. Wysokość dywidendy to 5zł brutto i jeśli nie zamkniemy pozycji przed końcem sesji, to zostaniemy obciążeni kwotą wynosząco 100 x 5 PLN x (1-0.19), czyli 405zł. W takim samym przypadku, ale na pozycji krótkiej, rachunek zostanie obciążony całkowitą wartością dywidendy, czyli 500zł (100 x 5PLN).

To, co jest bardzo istotne i na co trzeba zwracać szczególną uwagę, to fakt, że dywidenda od kontraktów CFD wypłacana jest w dniu ustalenia prawa do dywidendy, a nie w dniu jej wypłaty. Dlaczego jest to tak ważne? Terminy te mogą być od siebie odległe nawet o kilka miesięcy, a osoby które zakupią akcje po ustalonym dniu nie otrzymają dywidendy. Należy więc być szczególnie ostrożnym przy korzystaniu z tego instrumentu finansowego, jednak potencjalne zyski, dzięki zasadzie dźwigni handlowej, mogą być naprawdę ogromne.

DYWIDENDY A LEWAROWANIE

Dźwignia finansowa, zwana też lewarowaniem, pozwala na wypracowania zysków wielokrotnie większych niż przy pomocy klasycznych instrumentów giełdowych. Aby dowiedzieć się więcej na temat lewarowania koniecznie zapoznaj się z kontraktami CFD w CMC Markets. Jeżeli dochowasz wszystkich formalnych warunków związanych z dywidendami, to dzięki tej platformie będziesz mógł w znaczący sposób pomnożyć swoje pieniądze.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *