Auto dla firmy – jak wybrać dobry samochód dostawczy?

Można śmiało powiedzieć, że w dzisiejszych czasach samochód firmowy to nieodzowny element niemal każdego rodzaju działalności gospodarczej. Nie jest ważne, czy prowadzimy małą kawiarnię, czy duży skład budowlany – auto to obecnie jednoz podstawowych narzędzi pracy. Z tego powodu tak ważny dla prawidłowego funkcjonowania firmy jest wybór odpowiedniego pojazdu.

Jakość świadczonych usług czy terminowe wywiązywanie się ze zobowiązań wpływają na wizerunek oraz postrzeganie firmy przez klientów i kontrahentów. Ma to szczególne znaczenie w przypadku przedsiębiorstw np. z branży transportowej. Na co powinniśmy więc zwrócić uwagę wybierając samochód dostawczy? Z punktu widzenia właściciela firmy najważniejsza będzie ekonomiczność i niezawodność, natomiast dla kierowcy nie bez znaczenia są komfort jazdy i funkcjonalność. Dobrą podpowiedzią dla osób wybierających firmowe auto jest zakres wykonywanych przez kierowców obowiązków. Porównanie potrzeb przedsiębiorstwa w tym zakresie z ofertą dealerów pozwoli zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Może się okazać na przykład, że zamiast małego „dostawczaka” w naszej firmie równie dobrze sprawdzi się kombi z „kratką” i na odwrót.

Koszty użytkowania firmowego samochodu

Kluczową kwestią przy zakupie samochodu dla firmy są koszty jego eksploatacji. Dla przedsiębiorców równie ważną sprawą jak parametry techniczne pojazdu są też kwestie finansowe. Elementem pośrednim między tymi dwoma aspektami jest rodzaj napędu i spalanie. Decyzja o wyborze silnika benzynowego czy diesla przekłada się na wydatki związane z paliwem, ale też naprawami i serwisowaniem samochodu. Z tego względu dobrym rozwiązaniem jest zestawienie interesujących nas modeli, z uwzględnieniem:

– ceny części zamiennych,

– kosztów serwisowania,

– kosztów i interwałów przeglądów,

– wysokości rat kredytowych lub leasingowych,

– utraty wartości auta po okresie użytkowania.

Już przy zakupie pojazdu warto sprawdzić opnie o najczęstszych usterkach i awariach danego modelu. Taka informacja może uchronić naszą firmę przed ewentualnymi kłopotami, w tym przestojami w realizacji zamówień lub wykonywaniu zadań. Negatywna opinia innych kierowców o danym aucie powinna być dla nas poważnym znakiem ostrzegawczym.

Korzystne finansowanie

Wybór sposobu finansowania zakupu samochodu dla firmy może zawęzić lub rozszerzyć zakres interesujących nas modeli. Decydując się na zakup za gotówkę będziemy musieli ograniczyć się do samochodów, których ceny mieszczą się w założonym przez nas budżecie. Nie bez powodu przedsiębiorcy zdecydowanie częściej sięgają po kredyt lub leasing. Szczególnie ta druga forma finansowania jest źródłem korzyści podatkowych. Dzięki temu miesięczne raty i koszty eksploatacji w całości można zaliczać do kosztów firmy. Na rynku dostępnych jest wiele atrakcyjnych ofert finansowania samochodów firmowych np. leasing samochodów użytkowych Volkswagena z wysoką wartością końcową kusi wyjątkowo niską ratą i pozwala nawet co 3 lata zmieniać pojazd na nowy. To wygodna opcja zarówno dla małych, jak i dużych przedsiębiorstw.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *