Atrakcyjne lokaty mimo niskiego oprocentowania?

Od stycznia do końca lipca bieżącego roku osoby prywatne wpłaciły do banków niebagatelną kwotę 22 mld zł. Skąd więc ta duża i dla niektórych nieoczekiwana popularność tej formy zarabiana pieniędzy?

Graph Of Business Budget

Wartość depozytów bankowych rośnie w tempie zbliżonym do poprzedniego roku, co może zaskakiwać, zważywszy na rekordowo niskie stopy procentowe, które wynikają z inflacji oscylującej w granicach zera. Dane pokazują więc, że Polacy odwrócili się od bardziej ryzykownych sposobów oszczędzania (zarabiania), jak: giełda, fundusze inwestycyjne, waluty etc.

Przy obecnym średnim oprocentowaniu lokat wynoszącym 1,5% – dotyczy to zarówno lokat krótkoterminowych i dłuższych – nadal oferta banków wydaje się być atrakcyjną i to pomimo spadku w ciągu półrocza o pół punktu procentowego. I według najnowszych danych w najbliższych miesiącach wzrost oprocentowania nie powinien mieć miejsca – dane dotyczące PKB nie są dziś tak optymistyczne, jak były kilka miesięcy temu.

Chociaż obecny poziom lokat krótko- i długoterminowych nie należy do wysokich, to i tak w sytuacji, kiedy wielu specjalistów obawia się, że w Polsce inflacja może osiągnąć poziom ujemny (deflacja, z jaką ma do czynienia choćby japońska gospodarka), nie będzie wzrostów. Wyjątkami będą nieliczne oferty promocyjne, które jednak nie powinny zachwiać całego rynku, zwłaszcza że wyższe oprocentowanie najczęściej jest i będzie oferowane na co najwyżej trzy miesiące. Wabik, z którego skorzysta niewielka część z konsumentów.

Jedyną możliwością stałego wzrostu oprocentowania lokat komercyjnych będzie czas, kiedy podniesione zostaną stopy procentowe przez bank centralny. Jednak nawet jeżeli NBP podniesie stopy, to banki komercyjne mogą nieśpiesznie zwiększać oprocentowanie lokat bankowych. Choć i tu zdania specjalistów bywają podzielone – ogromna konkurencja na rynku bankowym może więc sprawić, że wraz ze wzrostem oprocentowania w jednym dużym banku, pozostałe błyskawicznie pójdą tym samym śladem.

A co jeszcze, poza deflacją, może mieć wpływ na lokowanie oszczędności Polaków? I tu, o czym także wspominają bankowcy, znowu trzeba czekać na decyzję rządzących. Kredyty zaciągnięte we frankach oraz poziom oprocentowania obligacji skarbowych będą miały ogromny wpływ na to, jak w 2016 roku będą oszczędzać Polacy. Jesienne wybory mogą dać sporo odpowiedzi.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *